home   |   sitemap   
    О удружењу       Активности       Пројекти       Контакти       Фото галерија   
    Најава догађаја
    YouTube Channel
    Позив на сарадњу
    Петиција
    2010
      Протокол о сарадњи, Народни музеј Шабац
      Ратни бунар Петроварадинске тврђаве
      Дунавска стратегија
      UNESCO Regional Meeting, Istanbul 2010
      Сенћанска битка, Протокол о сарадњи
      Потопљени пароброд Земун
      32. Сајам туризма
    2009
    2008
    2007

UNESCO Regional Meeting, Istanbul 2010


UNESCO Regional Meeting on the Protection of the
Underwater Cultural Heritage


Истамбул 25-27. октобар 2010. године, Археолошки музеј

UNESCO Регионални састанак о заштити подводне културне баштине организовали су Главна канцеларија UNESCO-а и Канцеларија UNESCO-а у Бејруту, у сарадњи са Агенцијом Истамбул 2010 Европска престоница културе. 
На предлог Националне комисије за UNESCO Републике Србије, нашу земљу је на овом скупу представљала Гордана Каровић.

UNESCO Regional Meeting, Istanbul 2010      UNESCO Regional Meeting, Istanbul 2010



Подводна културна баштина у Србији
Извештај за Регионални састанак о подводној баштини


Иако још увек није ратификовала UNESCO-ву Конвенцију о заштити подводне културне баштине, желимо да покажемо да Република Србијa у 2010. години вредно ради у том правцу - како на истраживању и заштити (у овом тренутку кроз планска документа), тако веома много и на популаризацији значаја истраживања и очувања подводне културне баштине. Као примере добре праксе навели бисмо следеће:

1. Град Београд је у 2010. години финансирао израду мапе Потопљени бродови београдског акваторијума, која је штампана у тиражу од 2.000 примерака. Због великог интересовања највећи део тиража је већ дистрибуиран. Подаци прикупљени за потребе израде Мапе представљају основ за формирање Националног регистра потопљених историјских бродова.

2. У оквиру Просторног плана подручја посебне намене међународног пловног пута Е-80 - Дунав, Републичке агенција за просторно планирање, цео сегмент је посвећен подводној културној баштини - подацима о подводним налазиштима у Дунаву, предлозима мера за унапређење заштите подводне баштине, мерама заштите самих подводних налазишта и условима њиховог одржавања и коришћења.

3. Активно смо учествовали у припреми Стратегије Европске уније за Дунав и аплицирали са пројектом за оснивање Дунавског центра за подводну археологију и историју пловидбе. Јавна презентација овог пројекта биће на 5. Међународном Сајму инвестиција и некретнина „Investexpo“ у Новом Саду, на штанду Привредне коморе Србије, 27. октобра 2010. године.

4. Протокол о сарадњи на пројекту Подводних археолошких истраживања корита реке Тисе на локацији Сенћанске битке (1697) потписале су четири невладине организације: Aqua et Archaeologia из Београда, Подводни истраживачи Војводине из Сенте, Magyar Régészeti és Müvészettörténeti Társulat - Секција за подводну археологију из Будимпеште, Мађарска и Österreichische Gesellschaft für Feuchtboden- und Unterwasserarchäologie Triton из Беча, Аустрија. Обављена су и прва снимања сонаром на ширем акваторијуму претпостављене локације.


Recommendations adopted

 

Археолошки музеј у Истамбулу   Археолошки музеј у Истамбулу   Археолошки музеј у Истамбулу

 
ssssАктивности   2010   UNESCO Regional Meeting, Istanbul 2010   
AQUA ET ARCHAEOLOGIA Цара Душана 11а Београд +381 11 2030 508, факс +381 11 2030 509