home   |   sitemap   
    О удружењу       Активности       Пројекти       Контакти       Фото галерија   
    Најава догађаја
    YouTube Channel
    Позив на сарадњу
    Петиција
    2010
      Протокол о сарадњи, Народни музеј Шабац
      Ратни бунар Петроварадинске тврђаве
      Дунавска стратегија
      UNESCO Regional Meeting, Istanbul 2010
      Сенћанска битка, Протокол о сарадњи
      Потопљени пароброд Земун
      32. Сајам туризма
    2009
    2008
    2007
Потонуће пароброда Земун

 

Тражећи пароброд Земун


Галерија слика


B92 RTV
http://www.youtube.com/watch?v=YczGrJkS7-4

YouTube Channel AetA
http://www.youtube.com/watch?v=f55t3nM4wXg
http://www.youtube.com/watch?v=5eTLsPGoI-g
http://www.youtube.com/watch?v=y0SVPOrD_Hw

Од првог тренутка када се наша Мапа потопљених бродова појавила у јавности (на централној прослави Дана Дунава, 26. јуна), почели смо да добијамо нове информације о потопљеним пловилима: од господина Драгана Васовића смо сазнали за остатке два бродолома на ушћу Саве у Дунав - пароброда Земун који је потонуо 1929. године и непознате дрварице непознатог имена и времена потонућа у његовој непосредној близини. На остатке за сада неидентификованог брода, наишли су радници предузећа Иван Милутиновић - ПИМ приликом продубљивања канала код Великог села. У акваторијуму Ритопека постоје два бродолома, а не један како смо сматрали на основу података из обрађене архивске грађе.

Поново смо прегледали архивску и документарну грађу коју поседујемо, а затим смо се обратили Дирекцији за унутрашње пловне путеве Пловпут из Београда.
Пловпут је, у области хидрографских мерења, пионир у примени нових технологија на просторима југоисточне Европе. Годишње се сними преко 550 km међународних унутрашњих пловних путева у Републици Србији. Захваљујући овим снимцима било је јасно да се на речном дну, на ушћу Саве у Дунав, налазе потопљени остаци непознатог пловног објекта. Да, то би заиста могао да буде Земун, страдао у провали леда у Чукаричком зимовнику 16. марта 1929. године!

Однос међусобног поштовања и уважавања и пословно поверење грађено годинама кроз успешну сарадњу на различитим пројектима као и једна интересантна нова прича везана за београдски акваторијум, довели су до тога да руководство и екипа Пловпута здушно помогну удружењу Aqua et Archaeologia да започне потрагу за овим изгубљеним паробродом. У суботу 4. септембра сви смо се нашли на реци. За потребе овог истраживања Пловпут је дао брод, посаду, снимке корита Дунава, у рекордном року обезбедио дозволе Капетаније Београд и Речне полиције како би се могло усидрити и заронити на међународном пловном путу. Без њих, ова активност на ушћу Саве у Дунав не би била могућа овог сунчаног, али ветровитог суботњег септембарског дана. Предузеће Aquamont service из Београда, за које нас такође веже вишегодишња сарадња, послало је своје рониоце и опрему за подводну аудио и визуелну комуникацију. Изузетно добру медијску подршку обезбедила је установа културе општине Стари град „Пароброд“ као суорганизатор овог догађаја.

Укрцавање на Истрајни I   Припрема рониоца   Непосредно пред зарон на Ушћу

Јак ветар на реци, веома лоша видљивост, не већа од 20 cm и јака струја, онемогућили су нас овога пута да снимимо потопљене остатке пароброда Земун, али су дали и одличан разлог да поново испловимо и заронимо када хидрографски услови буду повољнији.

База нам је била на броду „Истрајни I“. То је речни брод, конструисан за неометан рад на пословима постављања и одржавања пловидбених ознака и сигнала на пловном путу при свим временским условима. Опремљен је специјализованом опремом за постављање и одржавање бова и других сигналних уређаја, али и модерном навигационом опремом - савременим речним радаром, AIS (Automatic Identification System) транспондером и ENC (електронским навигационим картама) иi GPS уређајем.
„Истрајни I“ је представљао сигурну базу са које су обављене све предвиђене ронилачке активности у овом првом подводном археолошком истраживању у београдском акваторијуму. Брод „Истрајни I“ нам је, не први пут, пружио топло гостопримство и идеалне услове за рад. Његова млада, изузетна посада је сатима без престанка радила са невероватним жаром, онако баш од срца!
Сав уложен напор, добра воља и ентузијазам свих учесника у овој суботњој активности били су руковођени великом жељом да се започне са писањем новог поглавља приче о једном од бродова који су пловили и тонули у водама око Београда. 

Чланови посаде и чланови екипе укрцани на броду „Истрајни I“ 4. септембра 2010. године
 
ПЛОВПУТ:
Мирослав Грнчарски
Александар Анђелић
Божидар Шаренац
Владимир Поповић
Игор Кришка
Саша Бурлица
Немања Бошковић

Капетанија Београд:
Илија Барут

Aqua Mont service:
Дејан Михајловић
Марко Миловановић
Горан Ћирлић

Aqua et Archaeologia:
Гордана Каровић
Ђорђе Ковјанић
Дејан Јовановић
Драган Васовић


Галерија слика 
 

ssssАктивности   2010   Потопљени пароброд Земун   
AQUA ET ARCHAEOLOGIA Цара Душана 11а Београд +381 11 2030 508, факс +381 11 2030 509