home   |   sitemap   
    О удружењу       Активности       Пројекти       Контакти       Фото галерија   
    У потрази за шајком
    Подводна археолошка мапа Србије
    Трајанов мост
      2010
      2009
      2008
      2007
      2006
      2005
      2004
      2003
      Трајанов мост без граница


Бодрум, Турска, 2004

 

Међународна конференција The Application of Recent Advances in Underwater Detection and Survey Techniques to Underwater Archaeology одржана је у Бодруму, у Турској, у времену од 3-7. маја 2004. године. Најновији развој подводне акустике, магнетике, ласерских и оптичких техника, укључујући и методе које се користе за откривање мина, имају директну примену у подводној археологији. Главни циљ ове конференције је био да се успостави дијалог између група истраживача који се баве различитим областима истраживања: акустиком, детектовањем мина и подводном археологијом, да се размене идеје и стимулишу и истраже будуће могућности за примену нових технологија у области подводне археологије. Коауторски реферат о Трајановом мосту изложила је Гордана Каровић 6. маја. Од организатора је добијена дозвола да се поред реферата прикаже и документарни филм Trajan's bridge - 19 centuries later. За потребе ове конференције нмаправљена је енглеска верзија филма.
Публиковани рад: Karović G., Nenadović M., Multy beam sonar on the remains of the Traian's bridge, The application of recent advances in underwater detection and survey techniques to underwater archaeology (Eds. T. Akal, R. Ballard, G. Bass), 2004, 91-97. 
По завршетку конференције, захваљујући професору Cemal Pulak-у, директору Института за наутичку археологију (Institute of Nautical Archaeology) у Бодруму, Г. Каровић је било омогућено да извесно време обавља истраживања у институтској библиотеци. 

Истраживачка подморница Института за наутичку археологију   Бодрум, Музеј подводне археологије   Бодрум, библиотека Института за наутичку археологију



Бостон, САД, 2005

 
Дописом бр. 69-00-00894/2004-02 од 25.11.2005. године Министарство културе је одобрило преусмерење дела средстава са пројекта „Подводна археолошка истраживања остатака Трајановог моста код Костола - Турну Северина“ за потребе покривања трошкова службеног пута у САД археолога Гордане Каровић, руководиоца пројекта, због излагања реферата на годишњем скупу Америчког археолошког института.

У Бостону је, у времену од 6-9. јануара, одржан 106. годишњи скуп Америчког археолошког института (Archaeological Institute of America). Реферат Гордане Каровић Trajan’s bridge: New Tendencies прихваћен је од стране организатора и увршћен у програм скупа. Почасно место и третман су ове године имале теме из области подводне археологије. Реферати са овом тематиком излагани су свакодневно у оквиру преподневних и поподневних сесија.

Прва подводна археолошка сесија скупа, Deep Submergence Archaeology: The Final Frontier, била је уједно и једна од најатрактивнијих, обзиром да се бави истраживањима за већину припадника струке потпуно недоступних области. Такође и због чињенице да је археолошки материјал који се открива на остацима бродолома на дубинама од преко неколико стотина метара, изузетно добро очуван, односно нетакнут од тренутка када је доспео на морско дно. Сесију је, 7. јануара, отворио Robert Ballard, најпознатији светски истраживач великих дубина (Титаник, Бизмарк, Исис, два феничанска бродолома у Израелским водама на 780 m дубине, Црно море). После његовог и још два излагања, следио је реферат Trajan’s bridge: New Tendencies. Објашњење зашто је овај локалитет, који се налази на дубинама од свега десетак метара, увршћен у ову сесију, председавајући, проф. Shelley Wechsmann, је дао нагласивши чињеницу да су технике, односно методолошки приступ у досадашњем истраживању Трајановог моста, најприближнији методологији и техникама рада на археолошким налазиштима на великим дубинама.
 

Бостон   Бостон   Бостон, поглед на Технички универзитет

 


Ванкувер, Канада, 2005
University of British Columbia и Српски културни центар у Барнабију


На позив и у организацији господина Hector-a Williams-a, професора класичне археологије на Универзитету британске Колумбије, Гордана Каровић је из Бостона  отпутовала у Ванкувер како би његовим студентима одржала предавање о подводним истраживањима остатака Трајановог моста.
Обзиром да је пут и боравак у Ванкуверу финансијски подржала српска заједница из овог града, Г. Каровић је имала велико задовољство да у, тада још увек званично неотвореном, изузетно лепом простору новог Српског културног центра у Барнабију, Ванкувер, буде први предавач. Тема је била подводна археологија у Србији и Црној Гори, са посебним акцентом на подводним истраживањима остатака Трајановог моста.
Интервју господина Михаила Ђорића са Горданом Каровић приказан је у емисији Мој свет на Српској телевизији у Ванкуверу. 
 

Српски културни центар, Барнаби, Ванкувер   Предавање у Српском културном центру у Ванкуверу   Михаило Ђорић и Гордана Каровић 

 

  

Херсонес, Украјина, 2005


Као помоћник директора за теренска истраживања Гордана Каровић је радила током 2005 и 2006. године на систематским археолошким ископавањима у античком Херсонесу, данашњи Севастопољ на Криму, у оквиру пројекта Института за класичну археологију - Institute for Classical Archaeology, University of Texas, Austin и Националног резервата кримског Херсонеса, Севастопољ, Украјина. На молбу директора истраживања, професора Адама Рабиновича (Adam Rabinovitz), Гордана Каровић је за чланове међународне археолошке екипе одржала предавање о подводним истраживањима Трајановог моста.

Антички Херсонес   Археолошка и конзерваторска екипа   Снимање локалитета



Даниловград, Црна Гора, 2005


На IV скупу Друштва археолога Црне Горе, Гордана Каровић је имала реферат о досадашњим резултатима подводних археолошких истраживања остатака Трајановог моста, праћено презентацијом Trajan’s bridge: New Tendencies.

Учесници скупа   Милан Правиловић, председник АДЦГ   Учесници скупа на остацима средњовековне цркве



Леон, Шпанија, 2006


На Лимес конгресу (International Congress of Roman Frontier Studies) одржаном у септембру 2006. године у граду Леону у Шпанији, због немогућности да се учествује са рефератом, презентован је постер Trajan’s bridge over the Danube. Underwater archaeological investigations.


Галац, Румунија, 2007


Trajan’s bridge. The current results of underwater archaeological research,
International Colloquium Important Sites from the Pre-Roman and Roman Time on the Lower Danube Valley (4th century BC - 4th century AD). Текст је публикован у Proceedings of the International Colloquium Galaţi, Braila 2007, 119-130.
 

Галац, бродоградилиште и товарна лука     Галац, нови део музеја     Галац, музејска поставка

 


Задар, Хрватска, 2007


На 13. годишњем скупу Европске археолошке асоцијације, који је у септембру 2007. године одржан на Свеучилишту у Задру, у Хрватској, у оквиру Подводне археолошке сесије, Гордана Каровић је изложила реферат Trajan’s bridge on the Danube. The current results of underwater archaeological research.
Заједнички текст аутора Гордане Каровић, Драгана Михајловића и Дејана Вучковића штампан је у Proceedings of the 13 th Annual Meeting of the European Association of Archaeologists, Zadar, Croatia, septembar 2007, Session: Underwater Archaeology, Zagreb 2008, 281-289. 
Proceedings, Session: Underwater Archaeology, основни подаци и садржај публикације у pdf формату. 
Текст о Трајановом мосту у pdf формату.



Фамагуста, Кипар, 2008


Предавање о подводним истраживањима остатака Трајановог моста одржано је у оквиру симпозијума посвећеног медитеранској археологији (ЅОMА - Sympоsium on Mediterannean Archaeology), који је у марту 2008. године одржан у Фамагусти на Кипру. Предавач Гордана Каровић.
 

 Фамагуста     Фамагуста    Катедрала у Фамагусти


 

Дробета-Турну Северин, Румунија, 2008


На међународном колоквијуму The Iron Gates Region during the Second Iron Age: Settlements, Necropolises, Treasures, на коме су учествовали стручњаци из Румуније, Србије и Бугарске, Гордана Каровић је имала презентацију посвећену подводним истраживањима Трајановог моста - Trajan’s bridge over the Danube: Up to date results of underwater archaeological investigations.

Учесници скупа у библиотеци Музеја Ђердапа   Први речни стуб Трајановог моста са румунске стране    Учесници скупа  



Задар, Хрватска, 2009


На првом састанку експерата, посвећеном заштити подводног културног наслеђа југоисточне Европе и Медитерана, одржаном у Задру почетком октобра 2009. године, Гордана Каровић је, на предлог Министарства спољних послова Републике Србије,  учествовала као представник наше земље. У оквиру реферата Searching for šajka, којим је презентован нови пројекат који покрећемо, велика пажња је била посвећена и презентовању досадашњих подводних истраживања остатака Трајановог моста. За ову прилику је припремљен видео материјал у трајању од 10 минута у оквиру кога су приказани сви сегменти досадашњих истраживања. Овај материјал можете видети на нашем YouTube каналу.

YouTube Channel AetA: 
www.youtube.com/watch

 

Будимпешта, Мађарска, 2010

 

На позив подводног археолога, др Аttila Toth-a, Гордана Каровић је 20. октобра у Мађарском Националном музеју (Magyar Nemzeti Múzeum) у Будимпешти одржала предавање о новим резултатима истраживања подводне културне баштине у Србији (A szerbiai víz alatti örökség kutatásának új eredményei). Најзначајнији део предавања био је посвећен подводним археолошким истраживањима остатака Трајановог моста.

 

ssssПројекти   Трајанов мост   Трајанов мост без граница   
AQUA ET ARCHAEOLOGIA Цара Душана 11а Београд +381 11 2030 508, факс +381 11 2030 509