home   |   sitemap   
    О удружењу       Активности       Пројекти       Контакти       Фото галерија   
    Најава догађаја
    YouTube Channel
    Позив на сарадњу
    Петиција
    2010
    2009
    2008
      TROPIS X
      Сајам организација цивилног друштва
    2007

АКТИВНОСТИ УДРУЖЕЊА ТОКОМ 2008. ГОДИНЕ



30. Сајам наутике

Београд, 8. фебруар

У оквиру пратећих активности на Сајму наутике, одржани су презентација и предавање Наслеђе у функцији наутичког туризма (Рифат Куленовић, Гордана Каровић).
 


Филозофски факултет Универзитета у Београду

Београд, 29. фебруар

За студенте археологије на Филозофском факултету, у оквиру часа посвећеног Методологији археолошких истраживања, професора Ненада Тасића, Гордана Каровић је одржала предавање Подводна археолошка истраживања остатака Трајановог моста.
 


ЅОMА, Sympоsium on Mediterannean Archaeology

Фамагуста, Кипар, 6-7. март


Предавање о подводним истраживањима остатака Трајановог моста одржано је у оквиру симпозијума посвећеног медитеранској археологији (ЅОMА - Sympоsium on Mediterannean Archaeology). Предавач Гордана Каровић.



Моноксил из Мораве

Пољана код Пожаревца, 19. март

За постојање једног моноксила извађеног из Мораве сазнали смо од господина Василија Балдића из Туристичке организације Пожаревац и господина Драгана Симића из села Пољана, који су били љубазни да нас у среду 19. марта и одведу на локацију. Моноксил се налази на отвореном простору, у непосредној близини цркве. Лоциран је и обележен пре три године, а извађен крајем октобра 2007. године. Током вађења је пукао крмени део чамца, а оштетиле су га и сајле које су стављане директно, без заштите. Површински слој дрвета је расушен и одваја се, а гвоздене кланфе, очуване in situ, су у стању активне корозије. Већи број гвоздених кланфи, које су отпале са пловила током његовог вађења из реке, предате су на конзервацију у Музеј града Новог Сада.

Моноксил из Мораве, Пољана код Пожаревца   Моноксил из Мораве, Пољана код Пожаревца   Моноксил из Мораве, Пољана код Пожаревца

 

Седница Удружења капетана речне пловидбе

Доњи Милановац, 5. април
 
На позив председника Удружења капетана унутрашње пловидбе, капетана Срећка Николића, 2. редовној седници Скупштине Удружења присуствовали су капетан у пензији Милан Грубор и Гордана Каровић. После кратке информације о томе да је један од наших циљева оснивање музеја посвећеног историји пловидбе у нашој земљи, добили смо једногласну сагласност капетана да ће подржати сваку нашу активност у том правцу.  
 

Седница Удружења капетана унутрашње пловидбе, Доњи Милановац   Седница Удружења капетана унутрашње пловидбе, Доњи Милановац   Гордана и капетан Сони, фотографија Станоје Радуловић


Багеровање корита Саве

Сремска Рача, 1. мај


Овај, са археолошког становишта, изузетно интересантан потес реке Саве, на коме се багерима годинама вади археолошки материјал, посетили смо како би разговарали са посадом једног од пловних багера, предочили им наша интересовања, показали каталог археолошког материјала из корита река на коме радимо и замолили их за податке и сарадњу.
 

Сремска Рача, багери на Сави    Сремска Рача, багери на Сави    Сремска Рача, багери на Сави  


Сајам организација цивилног друштва

Београд, 7-9. мај
 


Састанак међународне Савске комисије у БеоградуУчесници састанка Савске комисије на броду Ехо, Београд

Београд, 10. јун
 

На састанку Савске комисије господин Љубиша Михајловић, помоћник директора ПЛОВПУТА, приказао је наш видео материјал о потопљеним остацима пароброда Словенац и презентовао податке и о другим потопљеним историјским пловним објектима на Сави које смо му припремили за ту прилику.


 

Годишњи скуп Српског археолошког друштва

Зајечар, 5-7- јун

Тридесети годишњи скуп Српског археолошког друштва, овога пута међународног карактера, поклопио се са прославом 125 година постојања самог Друштва. Ова два значајна јубилеја обележена су почетком јуна 2008. године у Зајечару, радним делом који се састојао од излагања реферата у оквиру секција, пројекцијом филма РТ Војводина о Српском археолошком друштву и отварањем изложбе 1883 Оснивање Српског археолошког друштва. У оквиру античке секције изложен је реферат праћен мултимедијаном презентацијом Трајанов мост на Дунаву: досадашњи резултати подводних археолошких истраживања. Предавач Гордана Каровић.
Пре годишње Скупштине Српског археолошког друштва направљена је мања презентација удружења Aqua et Archaeologia са наменски, за ову прилику припремљеним постерима и флајерима.  

Српско археолошко друштво, Felix Romuliana   Српско археолошко друштво, Felix Romuliana   Српско археолошко друштво, Felix Romuliana


Радио Београд 2

Београд, 12. јун

Гостовање Гордане Каровић у емисији Радио Београда 2, Говори да бих те видео.



The Iron Gates Region during the Second Iron Age:
Settlements, Necropolises, Treasures

Дробета-Турну Северин, Румунија, 13-14. јун

У Музеју Ђердапа у Турну Северину, одржан је међународни колоквијум The Iron Gates Region during the Second Iron Age: Settlements, Necropolises, Treasures, на коме су учествовали стручњаци из Румуније, Србије и Бугарске. У музеју у коме се налази макета Трајановог моста, урађена према реконструкцији инжењера Едгара Дипереа из 1907. године, са погледом на приступне стубове моста и остатке утврђења Дробета, Гордана Каровић је изложила реферат праћен мултимедијалном презентацијом, посвећен подводним истраживањима Трајановог моста - Trajan’s bridge over the Danube: Up to date results of underwater archaeological investigations.
 


TROPIS X - Ship Constructions in Antiquity

Хидра, Грчка, 27. август - 2. септембар


На међународном скупу посвећеном градњи бродова и бродским конструкцијама до краја 15. века, Гордана Каровић је изложила реферат Ancient shipwrecks in the South-Eastern Adriatic, Montenegrin coast.  



Потрага за потопљеним монитором у акваторијуму Ритопека

10. септембар


Крећући се трагом информације коју смо добили од мештана села Ритопек да се у водама Дунава, у ареалу њиховог села, налазе два потопљена пловна објекта, од којих је један речни ратни брод монитор, а други можда миноловац, 10. септембра 2008. године смо заронили на једној локацији на коју су нам мештани указали. Наравно, кренули смо са жељом да нађемо монитор, јер до тог тренутка нисмо успели да откријемо ниједну информацију о потонућу овог типа брода, коришћеног током Првог светског рата, на овом делу тока Дунава. Прво извиђајно роњење, приликом кога видљивост у Дунаву није била много већа од двадесетак сантиметара, нажалост није донело спектакуларан резултат. Открили смо само мање делове металне конструкције која је засута наносима песка и шљунка. На видљивом делу конструкције није било могуће утврдити технику спајања, што би нам омогућило макар прелиминарно датовање објекта. Даља истраживања на овом простору тек следе.



Састанак Друштва бродограђевних инжењера и техничара (ДБИТ)

Машински факултет Универзитета у Београду, 17. новембар 


У организацији Друштва бродограђевних инжењера и техничара, 17. новембра 2008. године, Гордана Каровић је одржала предавање на Машинском факултету са темом У ПОТРАЗИ ЗА БРОДОМ - ПОГЛЕД СА ДНА.
Апстракт:
Пронаћи брод је сан који сања сваки подводни археолог. Истражити га, проучити до најситнијих детаља како би се проникло у тајне старих мајстора бродоградње који су радили стотинама, чак хиљадама година пре нас, чланова ДБИТ-а. А затим, ако је икако могуће, изнети БРОД поново на светло дана.
Да се снови остварују показују бројна истраживања која се широм света обављају последњих 50 година. А на колико техничких изазова треба одговорити, колико техничких проблема решити, не само приликом вађења остатака, већ и током процеса конзервације, показаћемо на неколико, у сваком погледу различитих бродолома: са локалитета Ulu Burun (14. век п.н.е.) и Serce Limani (11. в.н.е.), Mary Rose (16. век), Vasa (17. век) и Vrouw Maria (18. век).


Светски конгрес канала WCC 2009 Srbija

Припремни студијски обилазак, 6-7. децембар


Удружење Дунавски пропелер је ово студијско путовање организовало за чланове Организационог одбора WCC 2009 и новинаре. Основни циљ путовања био је да се обиђу и упознају локације и објекти планирани да се презентују учесницима светског конгреса канала који ће се одржати у Србији у септембру следеће године. Такође, да се становници и привредници који живе и раде у Ђердапском региону информишу о значају и важности организовања ове конференције за средње Подунавље.

Посећене локације: пристан у Костолцу, археолошко налазиште Виминацијум, Голубац, Археолошки музеј у Кладову, ХЕ Ђердап I и Ђердап II.

Током путовања, у аутобусу су приказивани филмови посвећени пловидби каналима и рекама Канаде, Европе и наше земље, а поред њих и филм о подводним археолошким истраживањима остатака Трајановог моста на Дунаву „Трајанов мост - 19 векова касније“.  

У вечерњим часовима 6. децембра, у Центру за културу општине Кладово одржана је конференција за штампу.

Кладово, конференција за штампу, фотографија Станоје Радуловић   Кладово, конференција за штампу, фотографија Станоје Радуловић   Куле, Гордана и Крста на ХЕ Ђердап I, фотографија Станоје Радуловић


 

ssssАктивности   2008   
AQUA ET ARCHAEOLOGIA Цара Душана 11а Београд +381 11 2030 508, факс +381 11 2030 509